wtorek, 25 lipca 2017

Osobliwości Ziemi Kłodzkiej





Ruchoma Szopka w Czermnej to dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat , scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestych latach żmudnej pracy wykonał 25o figurek , które poruszane ręcznie stanowiły szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930- 1938 roku Franciszek Stepan dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.
 http://www.kudowa.pl




 



Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat...

http://www.kudowa.pl


Szlak Ginących Zawodów to gospodarstwo Urszuli i Bogusława Gorczyńskich w Kudowie-Zdroju-Czermnej, będące prywatnym skansenem. Powstało w 2001 r., a impulsem było sprowadzenie drewnianego wiatraka ze wsi Potok oddalonej o 500 km. Z skansenie można zapoznać się z takimi ginącymi zawodami, jak garncarstwo, kowalstwo, tkactwo i piekarstwo, a w ramach zwiedzania – spożyć wiejski chleb wypiekany na miejscu. Istnieją tu czynne warsztaty, w których demonstrowane są prace wykonywane w ramach wymienionych rzemiosł. Program uzupełnia mini-zoo – niewątpliwa atrakcja dla dzieci. Oferta obejmuje także biesiady i spotkania integracyjne.

http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl












Muzeum Dawne rzemiosła w Kudowie-Zdrój

Tak wielkiej kolekcji narzędzi i wyrobów rzemieślników (szewców, krawców, rymarzy, kaletników, bednarzy, kołodziejów i kowali) prawdopodobnie nie znajdziecie nigdzie indziej, mimo że w wielu miejscach powstaje coraz więcej muzeów i skansenów.

http://www.kudowa.pl











Kłodzko - widok z twierdzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz