środa, 27 grudnia 2017

Kalisz na widokówkach.


Najstarsze miasto w Polsce utrwalone na widokówkach z przełomu lat 70 i 80 ubiegłego wieku.
Wszystkie  pocztówki zostały zeskanowane smartfonem.

środa, 29 listopada 2017

Poznań - Stary Browar.




    Stary Browar – centrum handlu i sztuki otwarte 5 listopada 2003, położone w centrum Poznania przy ulicy Półwiejskiej. Jest połączeniem obiektu handlowego oraz galerii artystycznej. Taka dwojaka funkcja wiąże się z realizacją idei „50:50” Grażyny Kulczyk, zgodnie z którą 50% przedsięwzięcia stanowi biznes, a drugie 50% poświęcone jest sztuce. Obecnie na terenie SB znajduje się 7 kawiarni i 6 restauracji.

środa, 1 listopada 2017

Synagoga i Cmentarz żydowski w Lesku.



   Synagoga w Lesku – główna synagoga leskiej gminy żydowskiej znajdująca się przy obecnej ulicy Berka Joselewicza16.  

   Cmentarz żydowski – kirkut położony nieopodal synagogi. Dokładna data jego powstania pozostaje nieznana, pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1611 roku, a najstarszy zachowany nagrobek z 1546 roku.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Lesku
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_ żydowski_w_Lesku


sobota, 21 października 2017

Wow!!! Cracow!!!




Kraków - miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby  mieszkańców i powierzchni, stolica Polski do 1795 r. miasto koronacyjne a także nekropolia królów Polski, od 1000 roku nieprzerwanie stolica diecezji krakowskiej, a od 1925 archidiecezji 
i metropolii, od odzyskania niepodległości w 1918 r. miasto wojewódzkie od 1998 r. siedziba władz województwa małopolskiego, jest także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. W zapisach historycznych Kraków jest uznawany za główne miasto historycznej Małopolski. Leży na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.

sobota, 30 września 2017

Korzeniowy Dół.



Jeden z najpiękniejszych wąwozów lessowych położony niedaleko Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

sobota, 23 września 2017

Nałęczów


Nałęczów (dawniej Nałęczów-Zdrój) – miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim,
Znajduje się tutaj jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznymW centrum miasta można podziwiać 25 hektarowy Park Zdrojowy ze stawem i z historyczną zabudową jak Pałac MałachowskichSanatorium „Książę Józef”Stare Łazienki, Werandki, Domek Gotycki i nowszymi budowlami jak Dom Zdrojowy, Pawilon Angielski, Sanatorium Uzdrowiskowe Rolnik, Atrium czy Termy Pałacowe.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nałęczów

wtorek, 29 sierpnia 2017

O Jasna Góra!


Jasna Góra (łac. Clarus Mons) – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce ze znajdującym się cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. 16 września 1994 obiekt uznany został za pomnik historii.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jasna_Góra

wtorek, 1 sierpnia 2017

Zamek Grodziec



      Zamek Grodziec późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie  Zagrodno, powiecie złotoryjskim,  województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Został wybudowany na  bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m. 1951 roku  zamek został wpisany do rejestru zabytków  Narodowego dziedzictwa. Przy zamku przebiega  Szlak Zamków Piastowskich.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Grodziec

wtorek, 25 lipca 2017

Osobliwości Ziemi Kłodzkiej





Ruchoma Szopka w Czermnej to dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat , scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestych latach żmudnej pracy wykonał 25o figurek , które poruszane ręcznie stanowiły szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930- 1938 roku Franciszek Stepan dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.
 http://www.kudowa.pl

niedziela, 16 lipca 2017

Kazimierz Dolny nad Wisłą.


Kazimierz Dolny - miasto w województwie lubelskim,  historycznie położone w Małopolsce.          K. D. zaliczany jest do trójkąta turystycznego wraz z Nałęczowem i Puławami. Początki osady sięgają XI  wieku a "złoty wiek" miasta  zakończył się wraz ze spaleniem zamku Kazimierza Wielkiego przez wojska króla szwedzkiego Gustawa w 1656 roku. 


wtorek, 11 lipca 2017

Był relaks teraz coś dla ducha.


Wambierzyce - wieś położona w województwie dolnośląskim, powiat kłodzki. Jest to ośrodek pielgrzymkowy, oraz turystyczny. Wambierzyce nazywane są śląskim Jeruzalem.

piątek, 30 czerwca 2017

Wiatrakowo - coś dla relaksu.


Wiatrakowo to piękne siedlisko położone 2 km od rynku w Kazimierzu Dolnym, czyli 25 minut spacerem -żółtym, turystycznym szlakiem lub 5 minut jazdy samochodem.

http://www.kazimierzdolny.pl/agroturystyka/27533/

wtorek, 6 czerwca 2017

Muzeum minerałów w Złotym Stoku.

Tuż przy Kopalni złota w Złotym Stoku znajduje się bardzo ciekawy i atrakcyjny zbiór minerałów. Okazy pochodzą z prywatnej kolekcji pana Roberta Borzęckiego.

wtorek, 16 maja 2017

Kopalnia Złota w Złotym Stoku.


      Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Ostatnią kopalnię (rud arsenu) zamknięto w 1961 roku. W ostatnich latach miasto straciło na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, równocześnie stając się ośrodkiem turystycznym znanym przede wszystkim z Muzeum Górnictwa         i Hutnictwa Złota (potocznie "Kopalnia Złota"). Szacuje się, że w czasie 700 lat eksploatacji z miejscowych złóż pozyskano 16 ton czystego złota.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Złoty_Stok

sobota, 22 kwietnia 2017

Twierdza Kłodzko.


Twierdza Kłodzko (niem. Festung Glatz) – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.


źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Kłodzko

sobota, 4 marca 2017

Na piwko do Lwówka.


Lwówek Śląski, też Lwów Śląski – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim,powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lwówek Śląski. Miasto leży nad Bobrem oraz jego dopływami: PłóczkąSrebrną i Widnicą, na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego.
Według danych z 31 marca 2011 miasto miało 9462 mieszkańców. Znajduje się ok. 20 km na płd. od Bolesławca i 35 km na płn. od Jeleniej Góry. Jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. W mieście istnieje przypuszczalnie najstarszy browar w Polsce, „Browar Lwówecki".
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwówek_Śląski  

niedziela, 19 lutego 2017

Pałac w Brunowie.



Pałac w Brunowie – wybudowany w 1750 roku w stylu barokowym z elementami neobarokowymi klasycystycznymi, położony jest we wsi Brunów w powiecie lwóweckim. Od 14 stycznia 1977 roku, pałac został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.Obecnie Pałac jest własnością prywatną, znajduje się tutaj urokliwy hotel.

źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Brunowie     

piątek, 27 stycznia 2017

Oceanarium w Kołobrzegu.

Dzisiaj, ponieważ pogoda nie zachęca do spacerów, zapraszam na ciepłe widoczki z Oceanarium w Kołobrzegu.